PradžiaNaujienos Pirmojo pasaulinio karo paveldo Zarasuose pažintiniai maršrutai
Pirmojo pasaulinio karo paveldo Zarasuose pažintiniai maršrutai

Zarasuose atsiranda įdomūs maršrutai žygeiviams, kurie kviečia pažinti Zarasų krašto istoriją Pirmojo pasaulinio karo metais.

 

VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras kovo 23 d. organizavo pirmąjį pažintinį žygį Pirmojo pasaulinio karo pėdsakais Turmanto seniūnijoje, Tilžės kaimo apylinkėse. Žygio dalyviai susipažino su Pirmojo pasaulinio karo fronto linija, savo akimis pamatė vokiečių – rusų armijų įtvirtinimų liekanas, apie 50 įvairios paskirties blindažų, vokiečių kareivių kapines, artilerijos baterijų liekanas, ligoninę... Ir tai tik maža dalis Pirmojo pasaulinio karo paveldo objektų, kuriuos apie kuriuos žygio dalyviai tą dieną sužinojo.


Didžioji išlikusio karo paveldo dalis, kuri randasi Turmante, yra Vokiečių kaizerinės armijos infrastruktūra. Būsimas Vokietijos prezidentas Paulas von Hinderburgas, tuo metu vadovavęs Rytų frontui, sudarė gen. Lauenšteino grupę iš 14400 pėstininkų ir 2000 raitelių. Jai buvo iškeltas tikslas vystyti puolimą link Daugpilio. Puolimui sustojus grupuotė įsitvirtino Medumio – Gateno – Skirnos – Drūkščių ežerų ruože, kur kelis metus stiprino ir vystė karinę infrastruktūrą. Ji leido kareiviams greičiau judėti, gintis, slėptis nuo priešiškos artilerijos ugnies, sandėliuoti amuniciją, maistą, patiems organizuoti puolimo veiksmus ir t.t. Dalis šios infrastruktūros yra išlikę ir liudija tuos neramius ir daug skausmo bei nelaimių kraštui atnešusius laikus. Iš kitos pusės, tai puiki galimybė pažinti šį laikotarpį, patiems prisiliesti prie Zarasų krašto istorijos, pamatyti armijų fortifikacijas.


Pirmojo pasaulinio karo paveldas Zarasų krašte buvo pastebėtas ir įvertinas daugiau nei prieš dešimtmetį. Karo istorikai darė žvalgomąsias ekspedicijas, dalis minimų objektų yra įtraukti į Kultūros paveldo registrą. Jau tada buvo iškelta mintis, kad Turmante turėtų atsirasti Pirmojo pasaulinio karo muziejus po atviru dangumi. Manome, kad tai tikrai puiki idėja, kurią bendromis jėgomis reikėtų vystyti, neaplenkiant ir pačių Zarasų, kur šio laikotarpio objektų galima rasti miesto prieigose ties Smėlynės kaimu bei Laukesos piliakalniu.

 

Atsižvelgdami į surinktą informaciją ir patirtį, kurią gavome rengdami šį maršrutą, jį toliau tobulinsime, siūlydami maršrutus įvairiomis kryptimis, įvairioms amžiaus grupėms: žygeiviams, dviratininkams ar atvykstantiems savo transportu. Mes jau dabar turime galimybę pasiūlyti individualius maršrutus norintiems plačiau pažinti Pirmojo pasaulinio karo paveldą. Kviečiame susidomėjusius kreiptis į VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centrą.

 

Mums yra labai  svarbi ir Jūsų pagalba - VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centre lauksime Jums žinomos informacijos ar vaizdinės medžiagos, kuri liūdytų apie to meto įvykius. Kartu mes galime padaryti dar viena nuostabų turistinį traukos objektą Zarasų krašte. 

 

(88 divizijos kariai, kurie kariavo minėtose apylinkėse)

 

VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro
informacija

© 2014-2015 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas