PradžiaVerslo naujienos Pažink Antazavę. Apie Antazavės dvarą ir kodėl jį reikia aplankyti (1)
Pažink Antazavę. Apie Antazavės dvarą ir kodėl jį reikia aplankyti (1)

Antazavėje, ant šiaurinio Zalvės ežero kranto stovi neoklasicistinio stiliaus dvaro rūmai, kadaise priklausę garsiajai Pliaterių giminei. Mūrinis dvaro pastatas iškilo XVIII a. pabaigoje grafienės Kunigundos Pliaterovos užsakymu pagal architekto Antano Naglovskio projektą. Kai kurie šaltiniai Antazavės dvaro projekto autorystę priskiria  L. Stuokai-Gucevičiui (nors jo autorystę patvirtinančių dokumentų nerasta).

Grafienės užsakymu buvo pastatyta ir dvi oficinos, bažnyčia, klebonija, špitolė ir užeigos namai. Apie šiuos objektus pateiksime informaciją kituose straipsniuose.

Grafienė Kunigunda Platerova

 

Apie plačią, įdomią ir maištingą grafų Pliaterių giminę yra išlikę šaltinių: apie Tadeušą ir jo sūnų Mykolą, atiduotą į rekrūtus, apie 1831 metų sukilime pasižymėjusią Emiliją Pliaterytę, grafaičio Františeko Ksavero Pliaterio ir Annos von Mohl iš Imbrado dukrą. Būtent Antazavės dvare Emilija Pliaterytė 1831 m. kovo 25 d. pasirašė pareiškimą, kuriame pranešė apie savo sprendimą prisidėti prie sukilėlių.

 

Kitoks Emilijos Pliaterytės portretas, nei mes pratę matyti oficialioje spaudoje ar knygose. Tadas Lukoševičius, 1830.

 

Gabus dalininkas T. Lukoševičius buvo remiamas grafų Pliaterių-Zyberkų. Taip pat žinoma, kad E. Pliaterytė, Pranciškaus Ksavero Broel-Pliaterio ir Anos fon Mohl duktė, gimė Vilniuje, bet nuo 1815 m., po tėvų skyrybų, su motina persikėlė gyventi į Liksną netoli Daugpilio, t. y. į Emilijos dėdės Mykolo Pliaterio-Zyberko ir Izabelės Helenos fon Zyberk dvarą. Taigi, tiek dailininkas, tiek portretuojamoji buvo susiję su Platerių-Zyberkų šeima. Šis faktas sustiprina iškeltą hipotezę dėl autoriaus ir portretuojamosios, o ją patvirtinti ar paneigti galėtų tolesni portreto istoriniai, ikonografiniai ir atribuciniai tyrimai.

 

Šaltinis: Lietuvos menas

 

Per ilgą savo istoriją dvaras matė daugybę besikeičiančių valdytojų: Pliaterius, Ledchovskius, von Roppus, Voinarovskius. Sovietinės okupacijos metais dvare veikė mokykla, vėliau – vaikų globos namai.

Platus susigiminiavusių Antazavės dvaro valdytojų giminės medis istorijos tyrinėtojams prieinamas puslapyje https://www.geni.com/family-tree/index/6000000023158886034

Iš Antazavės dvaro kilusi Liudvika Ropaitė (Liudwiga von Ropp) – pirmoji „Brolių Grimų pasakų“ vertėja iš vokiečių kalbos į lietuvių kalbą, išleidusi šią knygą 1908 m. Senelės slapyvardžiu.Iki šių dienų išliko didžioji dalis dvaro pastatų komplekso – ne tik pagrindinis rūmų pastatas, bet ir kumetyno fragmentai, svirnas, tvartas, klojimas, 5 ha dydžio parkas bei tvenkiniai. Priešais rūmus yra išlikęs parteris su geometriniam planui būdingais takais ir želdiniais.

Šiuo metu dvaras palaipsniui atnaujinamas ir yra pritaikomas įvairioms kultūrinėms veikloms. Atnaujinant dvaro rūmus, buvo atidengti senieji sienų puošybos elementai, senieji rūsio laiptai bei kitos interjero detalės.

Šiandien dvare įsikūręs Antazavės krašto visuomeninis istorijos muziejus, kuriame eksponuojama archyvinė ir memorialinė medžiaga apie dvarą valdžiusias gimines bei Dievo Apvaizdos bažnyčios ir parapijos istorija.

Dvaro rūmuose įkurtas Tradicinių Zarasų krašto amatų centras, kuriame įrengtos medžio drožybos, audimo ir keramikos dirbtuvės, vyksta amatų demonstravimas. Apsilankę šiame amatų centre susipažinsite su aukštaitiškais amatais, galėsite juos išbandyti ir pasisemti naujos patirties, pamatysite unikalius tautodailininkų ir amatininkų darbus.

Šimtmečius skaičiuojantys Antazavės dvaro mūrai padės jums ne tik pajusti čia įsigėrusią kelių laikmečių dvasią, bet ir iš labai arti susipažinti su prabangiu, tačiau ne itin laimingu jų valdovų gyvenimu. Taip pat – sužinoti daugiau apie turtingą šio krašto istoriją ir jo žmonių amatus bei gyvenimo būdą.

 

 

„Liudas Jovaiša

Kai grafas Leduchovskis Antazavėje sumanydavo rašyti „gromatą“ vyskupui Volončevskiui, imdavo štai tokį firminį blanką. Ar būta dar kur nors tokio tipo dvaro laiškinio popieriaus? Šitas, be kita ko, dar ir dailus, ir mielas - ne vien su dvaru ir bažnyčia bei miestelio būdomis, bet ir su ežeru bei išraiškingais debesimis. LVIA, f. 1671, ap. 4, b. 104, l. 403."

 

“Laimonas Abarius

ANTAZAVĖ ir jos apylinkės 1836 m. penkiavarsčiame (1:210000) Tennerio žemėlapyje. Nors paklaida kai kur sudaro ~150-200 metrų, vis dėlto tikslumas stebina. Be reikalo neįvertintas įdomus žemėlapis”

Dvaro rūmai apie 1915 m.

 

1915 m. Antazavės dvare vokiečiai įkūrė komendantūrą. Iš dvaro reikalavo maisto produktų, pašarų arkliams. Po vokiečių pasitraukimo 1918 m. gruodžio men. dvare įsikūrė Revoliucinis komitetas. 1920 m. mirė dvaro savininkė B.E.Ledochovska Ropp.

Dvaro žemės išdraskymo metu (1923 m.) dvarui liko tik apie 160 ha žemės.
1925 m. rūmai remontuoti, dekoruoti rūmų kambariai.

Dalis Antazavės dvaro archyvo 1936 m. yra išvežta į Lenkiją. Tuo rūpinosi arkivyskupas Eduardas von Roppas. Dalį skanuoto archyvo atrasite čia: Archiwum Platerów z Antuzowa: tūkstančiai skanuotų dokumentų, kurie dar yra mažai tyrinėti ir plačiau praskleidžiantys Dusetų ir Antazavės istoriją.

Eduardas von Roppas, vienas iš Ropp giminės atstovų. 

Vaizdo fragmentai iš Antazavės dvaro archyvo Lenkijoje. 

 

 

 

 

 

Kitą suskaitmenintą archyvą galima pasiekti per šias nuorodas:

https://www.epaveldas.lt/vbspi/biDetails.do;jsessionid=BF3E7B720527BA3BCCAE45D731F5034E?biRecordId=29732

1937 m. rūmai degė (stogas). Po II pasaulinio karo rūmuose įkurti vaikų namai.

 

Antazavės dvaras keliasi naujam gyvenimui


R.Keršio foto

 

Šiuo metu dvare įkurtas tradicinių Zarasų krašto amatų centras, kuriame įrengtos medžio drožybos, audimo, ir keramikos dirbtuvės, vyksta amatininkų parodos ir užsiėmimai. Dvaras priklauso Zarasų rajono savivaldybei. Cokolinis aukštas perduotas Zarasų krašto muziejui, kituose aukštuose vyksta pastato rekonstrukcijos darbai. Ateityje numatoma, kad dvar bus menininkų rezidencija, kūrybinio meno centras.  

 

GPS: 55.807961, 25.925961 (WGS)

Dvaro g. 17, Antazavė, Zarasų r.

8 385 56 180, muziejus@zarasai.lt, www.zarasumuziejus.lt

 

 

Taip dabar atrodo rekonstruojamas dvaras:

 

R.Keršio foto

 

Zarasų krašto muziejaus foto

 

Zarasų krašto edukacijos programos vykstančios rekonstruotame Antazavės dvaro cokolyje

 

 

 

 

 

ANTAZAVĖS DVARAS ŠIUO METU

Foto: K. Aleksandravičiaus. 

 

 

Šaltiniai:

 

  1. https://www.visitaukstaitija.lt/lankytinos-vietos/antazaves-dvarviete/
  2. https://www.miestai.net/forumas/forum
  3. www.zarasumuziejus.lt
  4. www.visitzarasai.lt
  5. https://www.szukajwarchiwach.gov.pl
  6. www.geni.com
  7. www.facebook.lt
  8. https://lt.wikipedia.org/wiki/Eduard_von_der_Ropp

Sudarė VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro projektų vadovas Ramūnas Keršys

 

© 2014-2024 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas