PradžiaProjektas WWI-Route Projekto Pirmojo pasaulinio karo turizmo kryptis ir ekspozicijos dėl lankytojų pritraukimo į pasienio regioną pristatymas (arba trumpiau „WWI ROUTE“, projekto Nr. LLI-501)
Projekto Pirmojo pasaulinio karo turizmo kryptis ir ekspozicijos dėl lankytojų pritraukimo į pasienio regioną pristatymas (arba trumpiau „WWI ROUTE“, projekto Nr. LLI-501)

Pristatome puikią naujieną Zarasų krašto lankytojams, istorijos, karinio paveldo entuziastams ir aktyvaus poilsio mėgėjams - Zarasų rajono savivaldybėje ir Daugpilio rajone atsiras tarptautinis maršrutas, du pirmojo pasaulinio karo muziejai, pažintiniai takai tarp likusių vokiečių kariuomenės įtvirtinimų, kuriais keliaujant galima bus susipažinti su išlikusiu Pirmojo pasaulinio karo paveldu.

 

Per Pirmąjį pasaulinį karą su Vokietijos kaizerine kariuomene į Zarasų kraštą atvykusių ir čia gyvenusių daugiau nei 30 tūkstančių vokiečių daugiau nei per trejus metus sukūrė unikalią gynybos sistemą, kuri išliko ir po šimto metų. Šie gynybiniai įtvirtinimai buvo naudojami Nepriklausomybės kovose ir net per Antrąjį pasaulinį karą.

 

VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras kartu su partneriais, Daugpilio rajono savivaldybe, parengė projektą „Pirmojo pasaulinio karo turizmo kryptis ir ekspozicijos dėl lankytojų pritraukimo į pasienio regioną“ (arba trumpiau „WWI ROUTE“, projekto Nr. LLI-501).

 

Džiaugiamės tuo, kad pavyko gauti finansavimą iš 2014-2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos. Bendras projekto biudžetas yra 731 450 Eur. 85 procentus, t.y. 621 730 Eur, sudaro Europos regioninės plėtros fondo bendrasis finansavimas.

 

Projektą bendrafinansuoja Zarasų rajono savivaldybė, jam skirdama 15 proc. projekto lėšų. Projektas prasidėjo šių metų sausio mėnesį ir bus įgyvendinimas dvejus metus, iki 2023 m. pradžios.

 

Didžioji projekto pinigų suma yra skiriama investicijoms. Buvusios Turmanto mokyklos patalpose bus įkurtas inovatyvus, šiuolaikiškas Pirmojo pasaulinio karo muziejus su karo eksponatais ir virtualia realybe papildyta ekspozicija. Naudojant naujas technologijas ir integruojant senuosius artefaktus, lankytojai muziejuje labiau pajus to laikotarpio dvasią.

 

Numatoma, kad projekto metu bus sutvarkytos teritorijos, esančios šalia įdomesnių fortifikacijos objektų, pastatytos patogios nuorodos, informaciniai stendai, įrengti priėjimo takai. Taip pat planuojama parengti tarptautinį maršrutą, kuriame bus per penkiasdešimt skirtingų įtvirtinimų (apkasai, blindažai, pastatų liekanos, ligoninės, kareivių kapinės, išlikę paminklai, kt.). Bus įsigyti paprasti ir elektriniai dviračiai, kuriais galima bus keliauti šiuo maršrutu. Projekto metu šalia lankytinų objektų bus įrengtos šiukšliadėžės. Tvari ir švari aplinka bus kuriama bendradarbiaujant su Zarasų rajono savivaldybės administracijos Turmanto seniūnija.

 

Panašias veiklas planuoja ir mūsų partneriai Daugpilio rajono savivaldybėje. Vokietijos kariuomenės pastatyta infrastruktūra sujungia šiuos Lietuvos ir Latvijos regionus su buvusia vokiečių gynybine/fortifikacijos sistema ir bendra fronto linija. Be abiejų pusių bendradarbiavimo Pirmojo pasaulinio karo paveldas nebūtų toks įdomus ir patrauklus lankytojams.Iki galo atskleistas jis gali būti tik kaip vienijantis ir kuriantis bendrą, tarptautinį, karybos paveldo pažintinį kelią. Maršrutas Turmantas–Medumi–Zarasai, apžiūrint ir Pirmojo pasaulinio karo ekspozicijas Turmante bei Medumi (Latvija), turistus turėtų sudominti, juolab abiejų ekspozicijų koncepcijos yra pakankamai skirtingos ir viena kitą papildančios.

 

Tarptautiniu maršrutu tarp savivaldybių bus galima keliauti autobusu, įveikti dviračiais, pėsčiomis. Pats maršrutas bus išdėstytas miškingose, tačiau lengvai pasiekiamose vietovėse, šalia kelių. 60 kilometrų ilgio trasa sudarys galimybę ne tik susipažinti su Pirmojo pasaulinio karo paveldu, bet intensyviau pažingsniuoti pažintinių takų, sporto mėgėjams. Lankytojų patogumui bus sukurti lankstinukai su žemėlapiais keliomis kalbomis (lietuvių, latvių, anglų, rusų, vokiečių ir lenkų). Rengiant projektą dirbome kartu su Daugpilio rajono savivaldybės agentūros TAKA atstovais Jana Kezika (projekto vadove) ir Rolands Gradovskis (projekto koordinatoriumi), kurie labai daug prisidėjo prie projekto koncepcijos išvystymo. Su jais ir įgyvendinsime projekto veiklas abipus sienos. Projekto įgyvendinimo komanda Lietuvos pusėje – Ramūnas Keršys (projektomvadovas) ir Nijolė Šukštulienė (projekto koordinatorė).

 

Patys pirmieji žingsniai – išsami studija, kurios metu bus tiriamas Pirmojo pasaulinio karo palikimas, siekiant rasti papildančios informacijos apie čia esantį pirmojo pasaulinio karo paveldą. Ją rengdami mokslininkai tyrinės archyvus, esančius Vokietijoje. Tikimės, kad galėsime atsivežti vertingų eksponatų kopijų. Projekto metu bus sukurta svetainė ir mobili programėlė keliaujantiems. Kad vietos gyventojai ir verslas galėtų geriau pasinaudoti padidėjusių lankytojų srautų teikiamomis galimybėmis, bus organizuoti gidų mokymai, konferencija vietos gyventojams ir galimiems pasaugų tiekėjams. Taip pat nemažą dalį projekto veiklų sudarys e-rinkodarinė kampanija, pristatanti sukurtą turistinį produktą potencialiems lankytojams iš aplinkinių kraštų ir visos Europos Sąjungos.

 

Projekto partneriai:

 

Daugpilio rajono taryba
Rygos g. 2, Daugpilis, LV-5401
E-pašto adresas:

 dome@daugavpilsnovads.lv
Internetinė svetainė: www.daugavpilsnovads.lv

Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras
Sėlių a. 22, Zarasai, LT-32110
E-pašto adresas: turizmas@zarasai.lt
Internetinė svetainė www.visitzarasai.lt

         

 

 

Informacija apie projekto įgyvendinimo eigą bus teikiama partnerių internetiniuose puslapiuose www.daugavpilsnovads.lv ir www.visitzarasai.lt. Vėliau bus sukurtas atskiras projekto internetinis puslapis ir mobili aplikacija.

 

Taip pat mus rasite socialiniuose tinkluose:
Facebook: WWW-ROUTE (https://www.facebook.com/WWI-ROUTE-101746681921769).
Instagram: WWIROUTE (https://www.instagram.com/wwiroute/).
Twitter: @Routewwi (https://twitter.com/RouteWwi).

 

Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako Viešoji įstaiga Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.


Informaciją parengė Viešosios įstaigos Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras

 

© 2014-2024 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas