Pradžia poilsis ir pramogos pėsčiomis ir dviračiais Dviračių trasa Sartų regioniniame parke „Tarp Zalvio ir Zalvės“
Dviračių trasa Sartų regioniniame parke „Tarp Zalvio ir Zalvės“
1107507.jpg2445977.jpg3425898.jpg
1107507.jpg2445977.jpg3425898.jpg

Zalvė, Zalvys, Zalvelė, Antazavė - tai sėliškos kilmės vietovardžiai. O štai ką apie jas pasakoja legenda, pasak kurios seniai, seniai Zarasų krašte gyveno didingos sėlių genties žmonės. Vadovavo jiems narsus karys – Zalvys. Su gražuole žmona Zalve turėjo dukrelę Zalvelę. Išėjo kartą Zalvys medžioti, o Zalvelė kartu su juo vaistingųjų žolynų rinkti. Jau gerokai nutolus nuo namų susidūrė juodu su kalavijuočių raiteliais. Aiškūs buvo jų kėslai, jau ne vieną sykį kalavijuočiai degino ir plėšė sėlių gyvenvietę. Be baimės užstojo kelią priešams Zalvys, liepęs Zalvelei bėgti saviškių perspėti. Tačiau kad ir koks buvo narsus, neatsilaikė Zalvys prieš gausybę kalavijuočių. Netoli namų slenksčio žuvo ir Zalvelė, nepagailėjo kalavijuočiai nei jos motulės Zalvės, nei netikėtai užkluptų gentainių. Ėjo šimtmečiai, keitėsi kartos, tačiau ir dabar, ten, kur žuvo narsusis karys tyvuliuoja Zalvio ežeras, piliakalnio papėdėje, kur žuvo jo žmona ir visa gentis banguoja Zalvė, o tarp šių ežerų, per Antazavės šilą, kur Zalvelė tekina bėgo nešdama žinią apie pavojų, vingiuoja jos vardo upė.

Jei norite aktyviai dieną praleisti gamtoje, bet nesiekiate sportinių rezultatų, norite pasigrožėti miškų, ežerų kraštovaizdžiu, bei pažinti šio krašto vertybes, ši dviračių trasa jums patiks.

Bendras trasos ilgis 13 kilometrų, tačiau galite pasirinkti ir trumpesnį maršrutą. Visoje trasoje gausu rodyklių, kurios neleis pasiklysti. Rekomenduojame kelionę dviračiais pradėti Antazavėje – vietovėje, kuri žinoma nuo XVIII a. Joje galite apžiūrėti Dievo Apvaizdos bažnyčią - architektūros paminklą, kuris turi baroko architektūros bruožų, bazilikinę erdvę ir sudėtingas išorės formas bei Zalvio ežero šlaite įkurtą Antazavėsdvarą su parku. Manoma, kad šį dvarą suprojektavo garsus architektas Laurynas Stuoka-Gucevičius: dabar antazaviškiai didžiuojasi jame įkurtu turtingu krašto visuomeniniu istorijos muziejumi, kuriame pristato garsios Pliaterių giminės istoriją ir įamžina garsių kraštiečių vardus. Iš Antazavės geriausia važiuoti į Marimontą, kur nuostabioje Zalvelės upės pakrantėje, šalia buvusio vandens malūno, galėsite atsikvėpti. Iš Marimonto kalvotu miško keliuku per Antazavės šilą netruksite pasiekti šalia legendomis apipinto Vinčežerio išlikusias partizanų žemines: 1944 m. šiose vietose vyko garsusis Šilo mūšis. Niekam nevalia palikti Antazavės šilo neužkopus antPakačinės (Dembų) piliakalnio. Tai gana aukštas, mišku apaugęs kalnas, gynybiniams tikslams naudotas nuo II tūkstantmečio prieš m.e. iki V-ojom.e.a. Jis 1933 m. tyrinėtas P. Tarasenkos, apie jį pasakojami pasakojimai, pasak kurių jis supiltas tais laikais, kai lietuviai kariavo su kardininkais, sklando legendos, kad ant jo seniau vaidendavosi. Nuo jo dviračių trasa veda prie jo kaimyno Velikuškių II-ojo piliakalnio „Sala“, iš trijų pusių apsuptą Sartų ir Zalvės ežerais. Paskutinis, tačiau labai įspūdingas dviračių trasos objektas Bradesių ąžuolas - gamtos paminklas, kurį neretai vadina senojo Stelmužės ąžuolo broliu. Patys rokiškėnai, pristatydami savo krašto galiūną, nestokoja mistiškų pasakojimų, prisimena pagonybę menančius laikus.

Kontaktai:

Sartų regioninio parko direkcija
Adresas: Vytauto g. 5, Dusetos
Tel.: +370 385 56 834, +370 385 56 849
El. p.: sartureg@takas.lt
Svetainė: www.sartai.info
Kita informacija:

Su vaikais, Rajonas
© 2014-2023 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas