PradžiaNaujienos Veltinių dirbinių paroda ,,Geri batai nesimėto“
Veltinių dirbinių paroda ,,Geri batai nesimėto“

Ką tik praūžė 514-asis Zarasų miesto gimtadienis. Dviejų dienų veiksmo ir renginių gausoje tyliai ir jaukiai įsipynė Danguolės ir Virmanto Petrašiūnų veltinių dirbinių paroda „Geri batai nesimėto“, rugpjūčio 15 d. atidaryta Zarasų krašto muziejuje. Abu zarasiečiai, abu kitų specialybių meistrai. Galbūt todėl Danguolės pirštai ne tik fortepijono klavišus muzika prakalbina, bet ir vilnos burtus kedena, liaudies raštus ant veltinio patupdo. Virmanto tvirtos rankos tiesiog būtinos vėlimo procesui – veltinio suvaldymui, formos ir dydžio sukūrimui. Patikėkit, vėlimas tikrai labai nelengvas reikalas.

 

Kas gi čia ypatingo – veltiniai, pamanytum. Dabar daug kas velia. Bet ši paroda kiek kitokia. Danguolė ir Virmantas stengiasi velti pagal senąsias lietuvių tradicijas. O jos jau bebaigią išnykti kartu su senaisiais šio amato meistrais. Kaip pasakoja pats Virmantas, jie stengiasi atverti senąsias mūsų kraštui būdingas vėlimo amato paslaptis. Nors Lietuvoje yra sertifikuotų vėlimo meistrų, bet sužinoti ir išmokti velti taip, kaip senovėje, o ypač mūsų krašte, yra nelengva. Kaip veldavo šiltus veilokus, kai nebuvo karšyklų, kaip atrinkdavo ir ruošdavo vilnos rūšį, kaip ir iš ko gamindavosi kurpalius – visa tai domino Virmantą ir Danguolę. Todėl jie atsakymo ieškojo internete, knygose, o neradę važinėdavo pas senuosius meistrus ar jų artimuosius ir klausinėdavo. Kaip sako Virmantas, taip atrado net tris senuosius vėlimo būdus, kuriuos bando patys pritaikyti.


Parodos atidaryme Zarasų krašto muziejuje renginio vedėjas Vasilijus Trusovas kvietė ne tik grožėtis, bet ir klausti autorių, semtis jų patirties, nes Virmantas jau yra sertifikuotas tradicinio amato meistras, savo patirtimi dosniai besidalijantis su kitais. Susirinkę kolegos ir svečiai ne tik sveikino, bet ir džiaugėsi jų šeimos darna, linkėdami, kad tiek kūrybiniame, tiek asmeniniame gyvenime viskas klotųsi taip, kaip vilnos sluoksniai, iš ko ir gimsta gražiausi dalykai.


Galima daug kalbėti apie parodos autorių veltinius kūrinius, bet geriausia juos pamatyti, pasigrožėti (galima ir pačiupinėti), o patikusius tikriausiai ir įsigyti. Tarp kraštiečio tapytojo Alvydo Stausko peizažų nutūpę veltinukai kviečia trumpam sugrįžti į mūsų ištakų pasaulį, pasinerti į kūrybos grožį, kuris šildo ir kojas, ir širdį.

Paroda veiks iki rugsėjo 16 dienos.     


Gintarė Laurikėnienė

Autorės nuotraukos

 

Plačiau: http://www.zarasumuziejus.lt/?p=6406#

© 2014-2020 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas