PradžiaNaujienos Pažink Turmanto seniūniją. Vienas iš labiausiai neatskleistų kraštų keliautojams, tačiau pilnas iššūkių, įdomus gamtos ir istorijos tyrinėtojams.
Pažink Turmanto seniūniją. Vienas iš labiausiai neatskleistų kraštų keliautojams, tačiau pilnas iššūkių, įdomus gamtos ir istorijos tyrinėtojams.

Turmantas – miestelis Zarasų rajone, 1 km į pietus nuo Lietuvos ir Latvijos valstybės sienos, 15 km į rytus nuo Zarasų, prie Turmanto ežerėlio. Turmanto geležinkelio stotis (ruožas Vilnius–Daugpilis). Seniūnijos centras, Turmanto seniūnaitija.

 

Labai patogiai galima atvykti į Turmanto seniūniją iš Vilniaus traukiniu, kuriame yra sudarytos sąlygos atsivežti ir dviračius. Tai patogi priemonė keliauti ir pažinti šį kraštą. Turmanto kraštas įdomus savo gamta ir istorijos paveldo artefaktais, kurie dar neatskleisti platiems turistų srautams, todėl žvalgant Turmanto seniūnijos apylines, svarbu pasirūpinti gido paslaugomis.

 

Vykti geležinkeliu į Turmantą įdomu ir dėl to, kad vyksite seniausia geležinkelio vėže, kuri dar 1860 m. sujungė Sankt – Peterburgą – Vilnių ir Varšuvą. Pirmasis traukinys iš Daugpilio pusės į Vilnių atvyko 1860 metų rugsėjo 4-tą dieną, o į Turmantą jis atvyko dar anksčiau, nes Turmantas - tai pirmasis taškas dabartinėje Lietuvoje, kurį galima ir dabar pasiekti iš Daugpilio, vykstant traukiniu.

Turmantas randasi trijų valstybių sankirtoje. Šios seniūnijose teritorijoje randasi demarkacinis stulpas, kurioje susikerta trys valstybės – Lietuva, Latvija ir Baltarusija. Turmantas – tai pasienio miestelis, kuriame gausi tautinė rusų ir lenkų mažuma, todėl būdami čia išgirsite kalbų įvairovę. Pasieniečiai plėtoja ir prižiūri gražų skulptūrų parką valstybių sankirtoje, todėl keliaudami šiais kraštais ir norėdami jį pamatyti – nepamirškite asmens dokumentų. Pasiekti jį sudėtinga, o su mašinomis iki tos vietos vykti nerekomenduotina dėl blogo kelio.

 

Turmanto seniūnija, kaip ir visas Zarasų rajonas nusagstytas ežerais. Tačiau čia yra du išskirtiniai ežerai, kurių nerasite niekur kitur. Tai didžiausias ežeras Lietuvoje, telkšantis per dvi valstybes – Drūkščių ir be nuotekis, laikomas švariausiu Lietuvoje Švento ežeras. Gamtos mylėtojai čia atras Švento botaninį, Smalvo–Smalvykščio kraštovaizdžio, Smalvos hidrografiniu, Tilžės geomorfologinius draustinius. Apie čia randamus retus augalus ir išskirtinį kraštovaizdį galėtų pristatyti šiuos draustinius prižiūrintys Gražutės regioninio parko darbuotojai (http://grazute.lt/)

 

 

ŽVEJYBA DRŪKŠČIŲ EŽERE

 

 

TURMANTO MIESTELYJE PAMATYSIME

 

Turmanto miestelio geležinkelis ir jo infrastruktūra. Geležinkelis buvo labai svarbus Turmanto miestelio augimui ir jo plėtrai. Tad ne veltui jo herbe geležinkelis yra įprasmintas. Savotiškas Turmanto miestelio senamiestis (kelių namų) ir randasi prie Turmanto geležinkelio stoties, menančios dar carinės Rusijos laikus. Miestelio senamiesčio išlikusius kelis namus ir modernizuotos stoties kontrastą pamatysite ką tik atvykę geležinkeliu į Turmantą.

 

Vienas iš buvusio geležinkelio stoties komplekso namų, skirtas apsigyventi geležinkelį aptarnaujančiam personalui

 

 

 

Turmanto geležinkelio stotis. 1933 m. Kovo 19 d., Lenkijos okupacijos metais. Karo geležinkelininkų ir geležinkelio apsauginių defiliada Turmanto stoties perone J.Piłsudskio vardinių proga

 

 

 

 

Turmanto karo geležinkeliečių mokymo centras tarpukaryje, dabar Turmanto kultūros namai, čia veikia Turmanto lenkų bendruomenė

 

Estijos prezidento O.Strandmano sutikimas Turmanto geležinkelio stotyje, 1930 m.

 

 

Turmanto geležinkelio stoties keleivių namas, 1930 m.

Dabartiniai Turmanto miestelio vaizdai: 

 

 

PIRMOJO PASAULINIO KARO VOKIEČIŲ ĮTVIRTINIMAI

 

 

1914 metais Europoje įsiplieskus Pirmojo pasaulinio karo veiksmams, Zarasus vokiečių kariuomenė užėmė 1915 m. rugsėjo 18 d. Fronto linija, nusistovėjusi rytinėje dabartinės Lietuvos dalyje, Zarasų krašte tęsėsi beveik palei dabartinę Lietuvos ir Latvijos sieną. Šiuo metu dar yra išlikę įvairiausios paskirties statiniai: bunkeriai, ugnies pozicijos, didelis karo lauko ligoninės kompleksas, artilerijos sandėliai ir valdymo štabai.

Fronto linijos statiniai yra išsibarstę miškuose ir laukuose. Vieni iš jų lengviau aptinkami ir prieinami, kiti – sunkiau.

Žygio vadovo paslauga - Sėlių a.22, Zarasai

8 62023114, turizmas@zarasai.lt, www.visitzarasai.lt

 

 

 

Apie pirmąjį pasaulinio karo paveldą, jo pritaikymą ir lankymo galimybės rašėme nemažai. Su šią informacija ir jos pritaikymo perspektyva galite susipažinti čia: 

 

 

https://www.visitzarasai.lt/lt/naujienos/nauja-turizmo-kryptis--pirmojo-pasaulinio-karo-paveldas-esantis-zarasu-r--daugpilio-r-pasienyje

 

 

Turmanto miestelio prieigose, atvykstant iš Zarasų,  pamatysite sunaikintas pirmojo pasaulinio karo vokiečių karių kapines. Štai kaip jos atrodo dabar ir ankščiau. 

 

 

 

 

 

 

KULTŪROS PAVELDAS

 

 

SMALVŲ ŠVČ. MERGELĖS MARIJOS ROŽANČINĖS BAŽNYČIA

 

 

 

Bažnyčia stovi Turmanto seniūnijos Smalvų gyvenvietės centre, aikštėje, susidariusioje kelių sankirtoje. Šventoriaus vakarinėje pusėje stovi medinė varpinė. 1857 m. grafas Pliateris kartu su Smalvų parapijiečiais atstatė ir įrengė dabartinę Smalvų bažnyčią. Didysis altorius yra pušinis, gana gausiai paauksuotas. Jame - Dievo Motinos Rožančinės paveikslas, tapytas Kazimiero Gorackio.

 

GPS: 55.641190, 26.361231 (WGS) 

Smalvų. k., Zarasų r.

 

TURMANTO ŠVČ. JĖZAUS ŠIRDIES BAŽNYČIA

 

 

Turmanto Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia stovi Turmanto miestelyje, Latvijos pasienyje, pamaldos laikomos lietuvių ir lenkų kalbomis. 1928 m. pastatyta dabartinė medinė bažnyčia, parapija įkurta 1945 m.

Bažnyčia yra stačiakampio plano, su bokšteliu, žema šonine zakristija.

GPS: 55.694349, 26.460312 (WGS)

Bažnyčios g. 1, Turmantas, Zarasų r.

 

Turmanto sentikių cerkvė

 

Turmanto sentikių cerkvė – veikiantys rusų stačiatikių (sentikių) maldos namai Zarasų rajoneTurmante, 1 km į pietus nuo pasienio su Latvija.

Turmanto sentikių bendruomenė galutinai susiformavo 1933 m., kai už suaukotas lėšas buvo pastatyti maldos namai. Iki tol vietos tikintieji važiuodavo į pamaldas Dūkšte. Maldyklos statyba truko trejus metus. Ją pašventino Dūkšto šventikas Michailas Blinovas, kuris dar iki cerkvės pastatymo atvažiuodavo į Turmantą krikštyti ir laidoti sentikių parapijiečių.

 

Bažnyčios g., Turmantas

GPS  55.698559, 26.457969 (WGS)

 

Tilžės Švč. Mergelės Marijos Karalienės bažnyčia

 

Tilžės Švč. Mergelės Marijos Karalienės bažnyčia stovi Tilžės kaime, Drūkšių ežero šiauriniame krante. Tradicinio gyvenamojo namo formos. Pamaldos laikomos tik lenkų kalba. 1928 m. pastatyta dabartinė medinė bažnyčia, kurią pastatė dvarininkas Chodzka, padedamas vietos gyventojų. 1929 m. įkurta parapija. Bažnyčia tradicinio gyvenamojo namo formos, stačiakampio plano, su bokšteliu, žemomis šoninėmis zakristijomis. Šventoriaus tvora akmenų mūro.

 

GPS 55.661707, 26.57381 (WGS)

Tilžės k., Turmanto sen., LT-32200 Zarasų r.

 

 

AKMUO „RAGANŲ SOSTAS“

 

 

Akmuo „Raganos sostas“ arba Lapeliškių akmuo, tai valstybės saugomas gamtos objektas. mitologinis akmuo. Jis yra 3 km į pietvakarius nuo Turmanto, 30 m į vakarus nuo Lapeliškių kaimo senųjų kapinių. Akmuo yra nupjauto kūgio formos. Akmens viršutinėje dalyje yra įduba, vadinama raganos sostu.

GPS 55.683700, 26.416250 (WGS)

Lapeliškių km., Turmanto sen., Zarasų r.

 

Sudarė VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro projektų vadovas Ramūnas Keršys

 

Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro iniciatyva pradėta informacinė rubrika, kurios metu norime supažindinti su kiekvienos Zarasų krašto seniūnijos turizmo potencialu, pristatyti kiekvienos Zarasų krašto seniūnijos istoriją, lankytinus objektus, edukacines programas. Kai ką Jūs galite aplankyti savarankiškai, ar su šeima, o pasibaigus karantinui - su turistinėmis grupėmis, užsisakyti turistinę kelionę su gidu.

 

Sudarant tekstą naudojame įvairių šaltinių informaciją ir jame vyrauja turistiniai, technikos, gamtos ir kultūros paveldo objektai, kuriuos dažniausiai siūlome aplankyti atvykstantiems į mūsų kraštą svečiams, turistams. Didžioji dalis pateikiamos informacijos yra Zarasų krašto gide. Siūlome Zarasų krašto bendruomenei būti aktyviai, vertinti ir siūlyti įtraukti naujus objektus į mūsų lankytinų objektų sąrašą.

 

Informaciją su pasiūlymais galite siųsti el. paštu info@visitzarasai.lt arba pateikti kitais Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro kontaktais, kuriuos lengvai rasite puslapyje https://www.visitzarasai.lt/.

 

© 2014-2020 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas