PradžiaNaujienos Netikėtos erdvės Dusetose
Netikėtos erdvės Dusetose

Ar teko skaityti Astrid Lindgren knygą ,,Broliai Liūtaširdžiai“ ? Kažkodėl apie ten aprašytą drakonų kovą prisimindavau užklysdamas į Dusetas, kai vaikščiodavau Alyvų gatve Padustėlio kaime, pro ten esančią sodybą, kuri papuošta įvairiomis skulptūromis. Gatvėje iš toli matosi stovintis ant namo stogo jautis, kuris atsargiai žvelgia į kovojančių dinozaurų siluetus. Ir kol nežinojau šio namo istorijos, jis man ir priminė tą pasaką, skaitytą kažkada vaikystėje.

 

Namo kiemas netikėtose erdvėse slepia apie 50 skulptūrų, kai kurios dekoratyvinės, kai kurios, beveik prieš 30 metų, sukurtos Vaclovo Gaidžio užsakymu talentingos savamokslės menininkės, Elenos Kirmonienės. Ji, sulaukusi garbaus amžiaus,  vis dar kuria ir lipdo nuostabaus grožio skulptūras.

 

Prieš keliasdešimt metų, Petro Armino kvietimu, Elena Kirmonienė buvo atvykusi padėti restauruoti Nepriklausomybės paminklo,  stovinčio šiuo metu Dusetų miestelio centre,  pjedestalą. "Liaudies gynėjai" buvo nudaužę paminklo pjedestalo kampus, o ji padėjo juos atkurti, naudojant tarpukaryje naudotas technologijas.  Dirbdama Dusetose Elena Kirmonienė pradėjo bendradarbiauti su tuo metu veterinaru dar dirbusiu Vaclovu Gaidžiu, kuris norėjo sukurti savo sodyboje unikalų skulptūrų parką. 

 

Tačiau ne dėl visko jie sutarė. Kiekvienas turėjo savo matymą, tačiau kūrybiniai kompromisai leido sukurti savitas skulptūras, kurios sukelia įvairiapusiškas  emocijas ir tikrai nepalieka lankytojų abejingų. Dabas vyko keturis metus, vasaromis, Elenos Kirmonienės atostogų metu. 

 

Elena Kirmonienė mini, kad dirbti sodyboje patikę, šeimininkas mėgdavo pajuokauti, kad labai daug cemento reikia... nežinia kiek tonų, o vieną kartą net paklausė, "ar tu menininke jį valgai, kad net nespėju vežti". Na o aš (pasak autorės) cemento negailėjau, nes norėjau, kad skulptūros ilgiau gyventų už mane. Žinau tik tiek, kas jei dar svajoji, kuri ir dirbi, tai ir gyveni...

 

Jautis – pirmoji skulptūra – sukurta Vaclovo Gaidžio profesijai įprasminti. Pasirodo – jautis ant stogo buvo visai geras orientyras, kad vietos gyventojai žinotų, kur  gyvena veterinaras. Elena Kirmonienė pamena, kad jį lipdyti buvo ypač pavojinga – tuo metu darbas vyko ant stogo, be jokių apsaugų. O  pati skulptūra turėjusi stovėti prie pat stogo krašto, kad gerai matytųsi praeiviams ar klientams. 

Kieme daugybė skulptūrų:  gamtinių, mitologinių... Čia atrasite raganas, velnius, gyvates.... Atrasite ir sportinius motyvus – gimnastų ir plaukikės skulptūras. O taip pat ir pačią Vaclovo Gaidžio skulptūrą, kuris prisėdęs šalia pastato, tarsi stebi tai, kas vyksta kieme.

Elena Kirmonienė mini, kad kūrybos procese ne viskas patikę. Jai lengviausia būdavo kurti tas skulptūras,  kurios būdavo jos galvoje, mintyse... Tada ir darbas vykdavo greitai. Nepatinka ir dabar, kad kai kurios skulptūros buvo savaip išdažytos. Tai iškraipo tą vaizdą, kuris buvo jos įsivaizduotas ir kurtas.

Tačiau apsilankyti ir pamatyti šią vietą tikrai verta, ypatingai keliaujantiems į Dusetas. Tai dar viena unikali erdvė, kuri kažkada buvusi labai populiari, ekskursijų ir lankytojų mėgstama vieta, o vėliau nepelnytai primiršta.

 

Dėl galimybės apsilankyti čia ir kitas vietas Zarasų krašte siūlome kreiptis į Zarasų turizmo ir verslo informacijos centrą.

 

Parengė Ramūnas Keršys, Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro projekto vadovas.

 

© 2014-2020 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas