PradžiaNaujienos Kuriamas Antalieptės marių turistinis maršrutas
Kuriamas Antalieptės marių turistinis maršrutas

Viešoji įstaiga Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras, bendradarbiaudamas su asociacija Zarasų jaunimo vandens sporto klubu, rengia turistinį – pažintinį maršrutą po daugeliui dar neatrastą Antalieptės marių vandens telkinį.

Antalieptės marios -  įspūdingo grožio dirbtinis, turintis daugiausiai salų ir salelių  ir giliausias vandens telkinys Lietuvoje, o pagal dydį  nusileidžia tik Kauno marioms. Čia yra net 75 salos, o giliausia vieta siekia 46 metrus. Antalieptės marios suformuotos 1959 metais patvenkus Šventosios upę, čia pastačius Antalieptės hidroelektrinę. Tai veikiantis  Istorijos ir technikos paveldo paminklas ir trečioji pagal instaliuotą elektros galią vandens jėgainė Lietuvoje.

Atsiradus Antalieptės marios, čia buvo užlieti net 26 ežerai, kurių baltiški hidronimai galėtų atgimti naujai kuriamų Zarasų krašto įmonių pavadinimuose. Tai Dusetas, Diegis, Jūžintas,  Uolys, Abisavas, Zazubras, Salakas, Armelis, Skrindelis, Liminas, Limenis, Liminėlis, Grabelis, Kaušys, Aikuotas, Demenas, Sniegiškis, Galminių ežeras, Dubužis, Lydekis, Kanapelkis ir 5 neįvardinti mažesni ežerėliai.

 

 

Keliaujant 160 kilometrų kranto linija, galima pažinti ne tik nuostabią šio krašto gamtą ir jo kraštovaizdį, bet ir pamatyti senovės baltų palikimą: Antalieptės marių krantuose rasite pažintinius gamtos ir istorijos pažintinius takus,  piliakalnius, pilkapius, alkakalnius... Keliaujant Antalieptės mariomis nesunku pasiekti ir susipažinti su čia esančiais kultūros paveldo objektais: garsiąja Salako bažnyčia, Antalieptės vienuolynu, kt.  Daug žinių ir įspūdžių patirsite apsilankę Tiltiškių vandens malūne-radijų muziejuje, Gražutės regioninio parko lankytojų centre ir čia esančiame V. Žilinskienės ,,Jūrų muziejuje“.

 

Vienas dar neatrastų šio Antalieptės marių istorijos dalių, kurie gali būti įdomus turistams ir tyrinėtojams, tai vietos gyventojų, dažniausiai sentikių,  gyvenimai ir likimai, apie kuriuos pasakoja nuskendę Antalieptės mariose Polivarko cerkvės likučiai, kaimo gatvės, gyvenamųjų pastatų likučiai, net kelios kapinės.... Visa tai lengvai randama marių dugne, tyrinėjant senuosius žemėlapius.   Antalieptės marios –  dar neatrasta vieta povandeninio sporto mėgėjams, krašto istorijos mėgėjams ir tyrinėtojams.

Istorija irgi mena įdomius dalykus. Senoji Polivarko kaimo cerkvė stovi ... Zarasų mieste. Tiksliau, jos dalis, nes dabartinė sentikių cerkvė pastatyta ir pašventinta 1992 m. pabaigoje, iš Polivarko perkėlus medinę cerkvę ir ją apmūrijus plytomis. Įdomu tai, kad statant šią cerkvę, kita   medienos dalis buvo panaudota iš nugriautos Rudėnų kaimo cerkvės Suvieko seniūnijoje. Sentikių atsikėlimą į Polivarko kaimą mena ir Degučių metraštis.

 

Turtinga krašto istorija, gamta ir kultūros paveldas inicijuoja parengti Antalieptės marių turistinį maršrutą, apimantį visas šio krašto įdomias vietas ir vietos turistines paslaugas. Čia yra ką veikti nardytojams, keliautojams ir poilsiautojams.  Maršrutas  bus pristatytas jau šių metų pabaigoje.       Tad planuojantys kitų metų savo poilsines keliones, nepamirškite įtraukti į savo planus ir aplankyti nuostabaus grožio, vandens ir žvejybos rojų, turintį unikalią istoriją kraštą – Antalieptės marių telkinį.

 

Turistinio maršruto sukūrimą finansuoja Zarasų rajono savivaldybės administracija.

 

Zarasų TVIC vadybininkas, gidas R.Keršys.

 

 

© 2014-2023 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas