PradžiaNaujienos Konferencija/Turizmo forumas apie Pirmojo pasaulinio karo paveldą ir jo pritaikymą Zarasų ir Aukšdaugavos rajonų savivaldybėse
Konferencija/Turizmo forumas apie Pirmojo pasaulinio karo paveldą ir jo pritaikymą Zarasų ir Aukšdaugavos rajonų savivaldybėse

 

 

KONFERENCIJA/TURIZMO FORUMAS

Pirmojo pasaulinio karo paveldo pritaikymas didinant lankytojų srautus regione ir sukuriant galimybes vietos paslaugų teikėjams

 

VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras kartu su savo partneriais iš  Aukšdaugavos savivaldybės administracijos, įgyvendindami projektą „Pirmojo pasaulinio karo paveldo maršruto ir ekspozicijos sukūrimas siekiant pritraukti lankytojus į pasienio teritoriją“ (arba trumpiau „WWI ROUTE“, projekto Nr. LLI-501)“, pakvietė į tarptautinę konferenciją „Pirmojo pasaulinio karo paveldo pritaikymas didinant lankytojų srautus regione ir sukuriant galimybes vietos paslaugų teikėjams”. Konferencija įvyko 2022 m. lapkričio mėn. 25 d. Zarasų rajono savivaldybės bibliotekoje. 

Per šimtą konferencijos dalyvių klausėsi su karo paveldo aktualizavimo tema susijusių pranešimų, kurie sinchroniškai buvo verčiami į latvių – lietuvių kalbas. 

Foto su konferencijos dalyviais, projekto vadovais Jana Kezika ir Ramūnu Keršiu bei  Augšdaugavos rajono savivaldybės institucijos TAKA Rolands GRADKOVSKIJ

 

Konferencijos dalyvius pasveikino Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus GUSEVAS, ir Augšdaugavos savivaldybės tarybos pirmininko pirmasis pavaduotojas Aivars RASČEVSKIS. Savivaldybių valdžios atstovai akcentavo, kad nors šį paveldo tema jau senai buvo aktuali ir žinoma, tačiau pritaikomumo ir aktualizavimo galimybės padidėjo vystant projektą „WWI ROUTE“. Projektas apima daug temų, todėl ji yra įdomi ir perspektyvi. 

Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas

 

Lietuvos karo istorikas, politikas,  Lietuvos Respublikos Seimo narys, humanitarinių mokslų daktaras, profesoriusValdas Rakutis savo pranešime akcentavo Pirmojo pasaulinio karo svarbą ir reikšmę Lietuvos valstybingumui ir karo paveldo palikimui projekto tikslinėse savivaldybėse, taip pat pristatė Pirmojo pasaulinio karo tyrimo studijos svarbiausias tyrinėjimo detales. Su visa studija galite susipažinti čia: WWI - STUDIJA TYRIMO STUDIJAProfesorius Valdas Rakutis akcentavo, kad tokių projektų gyvybingumui reikalinga tiek valdžios parama, tiek verslo iniciatyvos. Bet labiausiai, kad projektas ir rezultatai gyvuotų,  reikalingi entuziastai, žmones, kurie dega šia idėja. 

Profesorius, projekto koordinatorius Valdas Rakutis

 

Projekto koordinatorius - Augšdaugavos rajono savivaldybės institucijos TAKA Rolands GRADKOVSKIJ ir VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro projektų vadovas Ramūnas KERŠYS pristatė projektą ir jo įgyvendinimo eigą. Jau dabar yra sukurtas įvairiai modifikuojamas tarptautinis maršrutas po pirmojo pasaulinio karo paveldo objektus, renkami eksponatai, kuriamos ekspozicijos.  Pasak Ramūno KERŠIO yra išgirstama įvairių nuomonių bendruomenės tarpe dėl projekto aktualumo ir reikalingumo, tačiau pats projektas padidino lankytojų srautus – ypatingai Turmante. Vien šiais metais buvo surengta 15 ekskursijų – žygių bendruomenės nariams, mokiniams, įvairių savivaldybių atstovams. Abipus sienos parengta 10 gidų galinčių vesti ekskursijas karo paveldo tema. Prie įdomesnių objektų maršrute įrengti stendai, o kad objektus galima būtų lengviau rasti – rodyklės. Kilus diskusijai dėl tokių objektų panaudojimo perspektyvos – Ramūnas Keršys akcentavo, kad tokie projektai paprastai neišvystomi per porą metų. 

Projekto vadovas Ramūnas Keršys

 

Po kelionės į Prancūzijos Pirmojo pasaulinio karo muziejus, kuriuose pasisemta gerosios patirties yra kuriamos ekspozicijos ir tarptautinis maršrutas. Jis jau dabar įdomus žygeiviams,  automobiliais ar autobusais atvykstantiems žmonėms.  Labai svarbu – akcentavo Ramūnas KERŠYS – kad šiuo projektu mes ne tik siekiame išsaugoti karo paveldą regione, bet ir jį pritaikyti lankytojų srautams ir juos didinti - ,,juk tokia mūsų organizacijų misija- dirbti su turistų srautais ir jų pritraukimu į regioną“

Daugpilio universiteto Humanitarinių ir socialinių mokslų instituto Kraštotyros centro vadovas, profesorius Henrihs Soms pristatė Rusijos imperinės kariuomenės Pirmojo pasaulinio karo palikimą Latgalos apylinkėse. Tūkstančiai to meto nuotraukų ir kareivių tapyti paveikslai atspindi tuometinį karo mąstą. O didžiausias palikimas – iki šiol kai kuriuose vietose išlikusi apkasų sistema. 

Profesorius Henrihs Soms

 

Karo paveldo  atskleidimą Daugpilio miesto savivaldybėje ir jo pritaikymą lankytojų srautams pristatė Daugpilio tvirtovės komendantas Jānis Dukšinskis. Daugpilio tvirtovė tai bene labiausiai išvystytas karo paveldo objektas, statytas ir panaudotas kare su Napoleono Prancūzijos armija. Ši tvirtovė – vizitinė Daugpilio kortelė, paskutinė bastionų tipo tvirtovė Europoje, turinti daug unikalių, caro laikus menančių pastatų. Pirmojo pasaulinio karo metu čia veikė ligoninė, sandėliai, o dabar verda įvairus kultūrinis gyvenimas, įsikūręs M. Rotko centras, veikia Pirmojo pasaulinio karo muziejus. Na, o netrukus naujai rekonstruotame inžinieriniame arsenale savo duris atvers technikos muziejus. 

Kauno tvirtovės parko vadovas Egidijus Bagdonas pristatė Karo paveldo Kauno miesto savivaldybėje ir jo pritaikymą lankytojų srautams, čia esančių fortų sistemą ir jos išvystymą. Kaunas – miestas tvirtovėje, todėl pasak Egidijaus Bagdono,  pamirštas fortifikacijos paveldas yra svarbus akcentas jį atskleidžiant ne tik turistams, bet ir vietos gyventojams.

Kauno tvirtovės parko vadovas Egidijus Bagdonas

 

Dr. Regina Mikštaitė – Čičiurkienė, Nalšios muziejaus direktorės pavaduotoja, atliekanti direktoriaus funkcijas, pristatė Nalšios muziejaus gerąją patirtį stiprinant karo paveldo panaudojimą Adutiškyje. Pasak pranešėjos čia yra daug unikalių Pirmojo pasaulinio karo paveldo inžinierinių statinių, fortifikacijų. Jie atskleidžiami tik vietos entuziastų pajėgomis, todėl labai pravers patirtis, sukaupta projekto WWI ROUTE įgyvendinimo metu. 

Dr. Regina Mikštaitė – Čičiurkienė,

 

Konferencijos metu buvo pristatytas II pasaulinio karo muziejus Šventės dvare, kaip sėkmingai veikiantis ir traukiantis turistų bei lankytojų srautus. 

Konferencijos apibendrinimas: 

Kad karo paveldas įdomus ir traukiantis, rodo vis didėjantis lankytojų skaičius, besidominančių šia tema. Projekto partnerių organizuojamos ir/ar pravedamos ekskursijos, žygiai bei juos papildančios karo paveldo ekspozicijos ir projekto metu sukurtos sąlygos (patogūs priėjimai, inventorius, apmokyti gidai, atskleisti blindažai ir kitos paskirties statiniai, rodyklės stendai ir t.t.), sukuria palankią aplinką vystyti turizmą ir didinti lankytojų srautus tiksliniame regione. 

Tokie projektai yra tęstiniai, ilgalaikiai, kuriantys bendradarbiavimo sistemas ir turintys didžiulę perspektyvą vietos paslaugų teikėjams. 

 

Šis straipsnis parengtas naudojant Europos sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras. Jokiomis aplinkybėmis negalima laikyti, kad jis atspindi Europos sąjungos nuomonę. 

 

Konferencijos dalyvių pranešimai

Konferencijos video medžiaga

 

 

Parengė VšĮ Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras

 

 

 

 

© 2014-2023 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas