PradžiaNaujienos Europos paveldo dienos. Istorinė-pažintinė ekskursija per Pirmojo pasaulinio karo fortifikacijos objektus Zarasų krašte
Europos paveldo dienos. Istorinė-pažintinė ekskursija per Pirmojo pasaulinio karo fortifikacijos objektus Zarasų krašte

„Zarasų kraštas turi unikalų palikimą, kuris jau pribrendo, kad būtų atskleistas plačiajai visuomenei“ – taip komentavo gausiai susirinkusiems ekskursijos dalyviams karo istorikas Valdas Rakutis. Ši pažintinė ekskursija - Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras iniciatyva, kuri buvo skirta Europos paveldo dienoms paminėti. Jų metu buvo suorganizuota istorinė –pažintinė ekskursija – žygis, per kurį aplankėme dalį fortifikacijos, paliktos Pirmojo pasaulinio karo metu veikusios vokiečių armijos. 

            Pasak Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro direktorės Nijolės Šukštulienės, ekskursija pavyko, o pamatyti objektai ir išgirsta istorinė informacija yra labai motyvuojantis startas prieš netrukus prasidėsiantį didžiulį projektą, kurį Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras vykdys kartu su Daugpilio rajono savivaldybe. 

            Kelionės metu planavome  ,,įpulti“ į Latvijos teritoriją ir apžiūrėti Pirmojo pasaulinio karo metu suniokotą Egiptės liuteronų bažnyčią, čia esančius apkasus bei privatų pirmojo pasaulinio karo muziejų Medumėje. Tačiau Latvijai įvedus 10 dienų būtinąją saviizoliaciją įvažiavus į Latvijos teritoriją dėl COVID 19,  šių ketinimų teko atsisakyti. 

            Kelionė prasidėjo nuo Zarasų miesto (ekskursijos dalyviai turėjo galimybę susipažinti su to laikotarpio nuotraukomis), vėliau vykome prie Liaudiškių (Laukesos) piliakalnio, kuris sudarkytas pirmojo pasaulinio karo žaizdų: bombarduotas, turi gilią apkasų juostą ir net trejetą besislepiančių blindažų (karo lauko slėptuvių apsisaugoti nuo galingų ugnies smūgių).

            Vėliau  keliavome į Turmantą. Apžiūrėjome čia esančias Pirmojo pasaulinio karo vokiečių karių kapines, visai šalia geležinkelio esantį dotą (atspariąją ugniavietę), išlikusius amunicijos sandėlius. Po Turmanto mūsų laukė šalia didžiulio Drūkšių ežero įsikūręs Tilžės kaimelis. Kaip Valdas Rakutis pajuokavo,  galėsime pasigirti, kad buvome Karaliaučiuje. Iš čia žygiavome apžiūrėti išlikusių požeminių įėjimų į „lapės uolą“, maisto sandėlio griuvėsių, artilerijos aikštelės komplekso, blindažų, vokiečių 175 brigados dislokacijos vietą, kurią jie patys buvo praminę Berlynu, čia veikusio karinio lazareto (ligoninės) likučių bei šalia esančių kapinių, kurios vis dar turi unikalų paminklą, menantį tą laikotarpį. Visą kelionę praturtino profesoriaus Valdo Rakučio pasakojimas apie to laikotarpio kultūrinę, socialinę ir istorinę situaciją, kuri padėjo atsirasti ir mūsų nepriklausomai valstybei. 

            Šios ekskursijos gidas Ramūnas Keršys minėjo, kad pavyko pamatyti ir aplankyti tik mažą dalį čia esančių objektų. Pirmojo pasaulinio karo palikimas Zarasuose dar laukia savo atskleidimo, nors jis jau dabar yra įdomus turistams, miesto svečiams, vietos gyventojams, o ateityje įgyvendinti projektai pasižymi unikaliu istoriniu turiniu, kuris bus stipriu turistų traukos stimulu į Zarasų kraštą ir padės šį unikalų paveldą atskleisti.

Dėkojame Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos, skyrusiam finansavimą projektui „Pažink pirmojo pasaulinio karo paveldą Zarasų krašte“ ir taip sudariusiam galimybę susipažinti su šiuo įdomiu laikotarpio Europos paveldu Zarasuose. 

 

Projektą įgyvendina: Zarasų turizmo ir verslo informacijos centras
Projektą finansavo: Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
Europos paveldo dienos

 

Informacija Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro

© 2014-2020 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas