PradžiaNaujienos Atrask Zarasus visais metų laikais
Atrask Zarasus visais metų laikais

Zarasai garsėja savo ežerais, pušynais, nuostabiu kraštovaizdžiu. Ypatingai lankytojus Zarasų kraštas traukia vasarą Zarasų gamta yra patraukli ir kitų metų laikais, ypatingai rudenėjant, medžiams keičiant spalvas, žiemą - pabalus apylinkes puošiančioms kalvoms ar bundant gamtai pavasaryje.

Krašto perlas – Zarasų miestas, nuo seno garsėjanti kurortinė vietovė. Savo turistinę perspektyvą Zarasai įgyvendina jau nuo tarpukario, kurio metu buvo pradėta vystyti Zarasus kaip vasaros poilsinę ir žiemos sporto bazę. Kurortiniu ambicijų neatsisakyta nei sovietmečiu, nei dabar – Lietuvos nepriklausomybės laikotarpyje. Zarasai yra patraukli vieta keliauti tiek pavieniams turistams, tiek šeimoms su vaikais. Kraštas svetingas norintiems sportuoti, žygiuoti ar užsiimti vandens sporto šakomis.

Zarasų miestas jus iš toli pasitiks baltais bažnyčios bokštais, kurie nuves iki pat miesto centro – Sėlių aikštės. Nuo čia kviečiame pradėti savo kelionę po Zarasų kraštą. Šioje istorinėje dalyje yra nemažai objektų, kuriuos verta aplankyti. Miesto aikštė pavadinta kažkada čia gyvenusių Sėlių genties vardu, kurie ir davė vardą Zarasams, kuris kildinamas iš
ežero pavadinimo. Tokiu pat vardu pavadintas vienas iš septynių ežerų, supančius Zarasus.

Šalia miesto aikštės prigludęs 1836 m. statytas senovinis kelias, dar kitaip žinomas Sankt – Peterburgo – Varšuvos pašto traktu. Atsidūrę šio kelio viduryje Zarasai išaugo. Ne veltui Zarasuose atrasite ir carinius laikus menantį paminklą keliui – aukštą obeliską, išlietą iš ketaus. Miestą garsina unikalus planas, kuris iš Sėlių aikštės gatves, kaip saulės spindulius, išveda į Zarasus supančius ežerus. Miesto planas yra urbanistinis paminklas, jis toks vienintelis Lietuvoje.


Sėlių aikštėje rasite Zarasų turizmo ir verslo informacijos centrą, kur dirbantys specialistai Jums suteiks visą norimą informaciją apie lankytinas vietas, padės suplanuoti kelionės maršrutus, patars kur atvykus apsistoti, pavalgyti. Miesto centre rasite jaukius restoranus, vietos maitinimo įstaigas – kurios nustebins ir išrankius gurmanus. Visai šalia Zarasų miesto įsikūręs garsus, jau 300 m. veikiantis Šlyninkos vandens malūnas, kuriame galite pasivaišinti patiekalais, kuriuos gamino mūsų proseneliai, pavyzdžiui, keptais blynais ir razavų miltų (Rupių, arba vieną rozą maltų).

Šių metų naujovė – iš naujo atvertas Zarasų krašto senamiesčio vaizdas. Nors Zarasai yra labai nukentėję Antrojo pasaulinio karo metu, tačiau ir čia mes galime rasti nemažai įdomybių. Sėlių aikštės vakarinėje dalyje yra išlikę XIX am. viduryje – XX amžiaus pradžioje statyti pastatai. Viename iš jų po restauracijos įsikūrė garsaus dailininko Šarūno Saukos ir jo žmonos Nomedos Saukienės paveikslų galerija. Čia taip pat rasite Zarasuose gimusio žydų: Jahudo Peno, garsaus dalininko Marko Šagalo mokytojo, darbų reprodukcijas; Zarasuose piešti pradėjusio karikatūristo All Jaffe ir tarpukario fotografo Moišės Botviniko darbus. Iš galerijos galima pakliūti į jaukų kiemelį, kur atsiveria Zarasų senamiesčio vaizdas.

Zarasų rajono savivaldybės projektų dėka čia kuriamas prekybinis pasažas tautodailininkams, menininkams, vietos produkcijos gamintojams. Apžiūrėję miesto centre XIX am. viduryje pastatytą neobarokinę bažnyčią su stebuklingu Šv.
Mergelės Marijos paveikslu, Bažnyčios gatve nusileisite į pietinę miesto dalį, kur jūsų lauks apžvalgos aikštelės ant Zarasų viešosios bibliotekos stogo su nuostabiais Zarasaičio ežero vaizdais ir visai šalia, virš Zaraso ežero, 17 metrų aukštyje pakibusio unikalaus statinio - apžvalgos rato, vaizdas. Nuo šio apžvalgos rato atsiveria vaizdingas Zaraso ežero kraštovaizdis su vedančiu pėsčiųjų keliu į Zaraso ežero Didžiąją salą.

Zarasų miesto biblioteka įsikūrusi dviejuose tarpusavyje sujungtuose pastatuose, turi daug ką pasiūlyti lankytojams: čia ir modernios skaitymo zonos, nutolusios darbo vietos. Bibliotekoje veikia vaikų ir jaunimo centriukas, čia galite išmėginti virtualią kelionę dviračiu po Zarasų kraštą, pasinaudoti nemokamu internetu, stalo žaidimais, išgerti kavos, pro langus pasimėgauti Zaraso ir Zarasaičio ežerų panorama. Tame pastate įsikūręs ir Zarasų krašto muziejus, kuriame galima apžiūrėti istorinę krašto ekspoziciją, aplankyti išeivijos dailininko Miko Šileikio darbų galeriją.
Norite pamatyti daugiau? Siūlome 10 km. maršrutą aplink Zarasų miestą ir Zaraso ežero Didžiąją salą. Zarasus sujungia vaizdingas pėsčiųjų takas, kuris prasideda miesto pakraštyje, pavažiavus link Daugpilio senuoju Sankt-Peterburgo – Varšuvos traktu. Pėsčiųjų takas kerta vaizdingas, tarpukaryje Lietuvos Šveicarija vadintas kalvotas apylinkes, tris ežerus, įspūdingus skardžius, kurias suformavo per Zarasus į Dauguvą bėgantis Nikajaus upelis.

Keliaudami šiuo taku atrasite informacinius stendus, visus mūsų siūlomus aplankyti objektus, išvysite gražų kraštovaizdį, buvusio malūno vietoje stovinčią užtvanką. Nuo čia prasideda kelių šimtų metrų tiltas išilgai Nikajaus upės. Juo keliaudami galite užsukti į Magučių kalvyne esantį pušų parką, aplankyti pirmąjį Lietuvoje atvirąjį baseiną Zarasaičio ežere. Prie šio ežero panerti kviečia unikalus 10 metrų aukščio šuolių į vandenį bokštas.


Toliau takas veda Zaraso ežero pakrante link Zaraso ežero Didžiosios salos, kuri garsi savo renginių ir poilsio infrastruktūra, apžvalgos ir vaikų žaidimo aikštelėmis, netikėtomis erdvėmis po žeme. Salą skulptūrų parke puošia krašto mitologiją ir ežerus simbolizuojančios skulptūros. Vasara čia veikia vienas iš didžiausių Lietuvoje, labai mėgstamas vandens sporto mėgėjų, vandenlenčių parkų, kuriame vasarą vaikus ir suaugusius džiugins ir pripučiamų
batutų vandenyje parkas, lauko kavinės. Šalia kempingo ,,Zarasai“, ežero pakrantėje - įsikūręs laipynių parkas medžiuose su 300 m. ilgio skrydžiu į Zaraso ežere esančią Putinų salą. Šis laipynių parkas unikalus dar ir tuo, kad jame yra trasa medžiuose pritaikyta judėjimo negalią turintiems asmenims.

Tai tik dalis informacijos apie Zarasų miestą. Zarasų krašto apylinkėse daug įdomių lankytinų objektų, kurie sudomins ne vieną keliautoją – tai ir Stelmužės ąžuolas su šalimais stovinčia seniausia Lietuvoje medinės architektūros bažnytėle, Livonijos ir Kuršo laikus menančia dvarviete. Tai ir restauruotas grafų Platerių Antazavės dvaras, kuriame garsi karžygė Emilija Pliaterytė pradėjo savo kovų kelią, tai ir Dusetos su nuolat besikeičiančia ekspozicija Dusetų
dailės galerijoje, ir šiais metais atvertas istorinis Pirmojo pasaulinio karo maršrutas su unikalia ekspozicija Turmante, Antalieptė su Šavašos upės apžvalgos taku...
Tokie tie Zarasai – visais metų laikais spalvingi ir labai svetingi. Smulkesnę informaciją apie lankytinus objektus rasite čia: http://gidas.visitzarasai.lt, http://www.visitzarasai.lt arba tiesiog atvykę į Zarasų turizmo ir verslo informacijos centrą.

 

VšĮ Zarasų turizmo ir verslo centro informacija.

© 2014-2023 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas