PradžiaNaujienos Ar žinai šią vietą Zarasų krašte? Salako miestelio totorių kapinės.
Ar žinai šią vietą Zarasų krašte? Salako miestelio totorių kapinės.

Ar žinai šią vietą Zarasų krašte?

Salako miestelio totorių kapinės

Salako miestelio totorių kapinės įkurtos XIX a. antroje pusėje ir yra vienintelės tokios Aukštaitijoje. Remiantis amžininkų prisiminimais, XX a. pradžioje Salake gyveno per dešimt totorių šeimų, puikių siuvėjų bei kailiadirbių (daugiausia Dūkšto gatvėje). Dar ir šiandien čia yra išlikę totoriams būdingi mediniai nameliai, kurių trys langai yra atsukti į gatvės pusę.

Populiariausios čia gyvenusių totorių šeimų pavardės buvo Asanovičiai, Aleksandrovičiai ir Gimbickiai. Metams bėgant senoji Salako totorių karta išmirė, o jaunesni sukūrė šeimas ir išvyko gyventi į kitus miestus. Šiandien Salake totorių tautybės asmenų nebelikę.

Į pietus nuo Salako miestelio yra senosios kapinės, o šalia jų ir Salako totorių kapinės. Kapinių plotas yra kiek daugiau nei vienas hektaras, visą jų plotą juosia akmeninė tvora. Pietinėje pusėje katalikų kapinės jungiasi su totorių (musulmonų) kapinėmis ir turi bendrą jas skiriančią tvorą. Tai liudija, kaip bičiuliškai čia sugyvendavo skirtingų konfesijų atstovai.

Salako totorių kapinėse ant paminklų yra įrašai lenkų, rusų, lietuvių, arabų kalbomis. Įrašuose sutelkta informacija apie čia palaidotų totorių amžių, šeimyninę padėtį, pareigas. Greta yra iškaltas mirusiojo vardas ir pavardė, keliuose paminkluose randamos eilutės iš Korano.

Salako totorių kapinėse yra pora paminklų su arabišku užrašu: „La ilaha illallahu Muhammadu rasulullah" („Nėra kito verto garbinti, tik Dievas ir Mohamedas, kuris yra Jo pasiuntinys"). Šis teiginys atspindi totorių tikėjimo pagrindą.

Seniausias kapinėse esantis paminklas su data siekia 1895 metus, o vėliausias – 2019 metus.

Istoriniame Salako miestelyje taip pat rekomenduojame aplankyti aukščiausią Lietuvoje akmeninę bažnyčią, Gražutės regioninio parko Lankytojų centrą bei ten įsikūrusį Vidos Žilinskienės ,,Jūrų muziejų“. O jeigu turėsite daugiau laiko, siūlome pasivaikščioti beveik 5 km ilgio Salako pažintiniu taku. Tokiu atveju kelionę galite pradėti nuo Salako stovyklavietės, ar Gražutės regioninio parko Lankytojų centro. Linkime malonių įspūdžių ir geros nuotaikos!

Nuotrauka: Kosto Kajėno videomedžiagos kadras

Koordinatės: 55.575705982763246, 26.130878554127097

Video:https://www.youtube.com/watch?v=dAaHx_d0LlY

 

Zarasų turizmo ir verslo informacijos centro informacija

 

© 2014-2024 VisitZarasai. Visos teisės saugomos
sprendimas webmod: Svetainių kūrimas